Variace / ballet choreography - Balladine
23588
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-23588,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Variace / ballet choreography

VARIACE

 60min
Baletní kurz určený pro mírně pokročilé. Hodina se zahájí krátkou rozcvičkou a následně se budete učit variace/choreografie s lektorkou Vendy. Choreografie se budou střídat jak klasické baletní, tak moderní nebo také vlastní – tzn. ty, které vymyslí přímo lektorka. Zároveň dostanete vlastní prostor si něco sami nachoreografovat. Podle složení účastníků kurzu se budou lekce přizpůsobovat a možná i plnit přání! Každá choreografie bude cca na 4 hodiny > tedy na měsíc. A těšit se můžete třeba na variaci z Giselle nebo Tanec perel.


VARIATION / BALLET CHOREOGRAPHY

60min

Ballet course for intermediate. The hour begins with a short warm up, and then you will learn variations / choreography with lecturer Vendy. Choreographies will alternate both in classical ballet, modern or those created by the lecturer. At the same time, you will get your own space to try to make choreographies. Depending on the composition of the course participants, the lessons will be customized and maybe even fulfill the wishes! Each choreography will be about 4 hours> a month. And you can enjoy the variation of Giselle or Dance of pearls.