Základní pozice rukou - Balladine
265
post-template-default,single,single-post,postid-265,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Základní pozice rukou

Prvky baletní techniky vycházejí z několika základních pozic rukou a nohou. Poloha rukou má v klasickém tanci veliký význam. Dokresluje zakončení póz, pomáhá při technice a při skocích. Základní pozice rukou jsou tři. Existuje více možných pozic rukou, které vznikají kombinací těchto tří základních pozic:

I. pozice určuje směr dopředu. Ruce se z přípravné pozice s nezměněnou polohou dlaní a loktů zdvihnou do výše pasu – jsou jakoby v jedné přímce s pupíkem, ne výše ani níže. Držení rukou ve správné poloze je nutné, protože pouze v této poloze jsou pevné zádové boční svaly a svaly paží až po loket, které drží hrudník. Je to potřebné pro točení piruet, při skocích a jiných složitějších prvcích. Dodržení přesné polohy rukou je důležité i z estetického hlediska, neboť se nezakrývá hrudník.

II. pozice určuje směr vbok. Ruce jsou otevřené ve výšce plic, svírají úhel 180°. Lokty směřují dozadu, ne dolů! a jsou opět mírně pokrčené, celé paže tak vytvářejí mírný oblouk. Dlaně jsou vytočené dopředu. Důležité je nezvedat ramena. Tato pozice je celkem fyzicky náročná, pokud se provádí správně, protože mnoho svalů horní poloviny těla aktivně pracuje a navíc se protahují některé šlachy paží a horní části zad.

III. pozice určuje směr nahoru. Představuje elipsu nad hlavou. Ruce se z přípravné pozice s nezměněnou polohou dlaní a loktů zdvihnou nad hlavu. Lokty směřují do stran, ne dopředu! a dlaně nesmí padat dolů. Ruce jsou sice nad hlavou, ale ne nad temenem, spíš nad čelem. Pokud se tanečnice dívá dopředu s rukama v této pozici, měla by periferně vidět na svoje ruce. Tvář z profilu by neměla být zakrytá.

Přípravná pozice: Je zobrazena na prvním obrázku (bez popisku). V této pozici jsou ruce spuštěné dolů před hrudníkem, ale nedotýkají se jej. Lokty jsou mírně pokrčené a směřují ven – celé paže vytvářejí elipsu. Dlaně směřují nahoru. Vzdálenost mezi dlaněmi je na délku jednoho prstu.

Pozice dlaní: Dlaně rukou jsou zaoblené. Prsty jsou spíše u sebe, napnuté, ale ne křečovité. Prostředníček je mírně vnořený do dlaně, palec schovaný v dlani. Ruce se navzájem nikdy nedotýkají:

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.